پرورش و نگهداری طوطی سانان

پرورش و نگهداری طوطی

امروزه پرورش و نگهداری طوطی سانان از آن جهت اهمیت بسیار دارد که نگهداری پرندگان زینتی نسبت به دیگر جانداران از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد . طوطی ها که از دسته پرندگان زینتی می باشند نیز از این قائده مستثنی نیستند. در این مقاله سعی کرده ایم شما را با نگهداری انواع طوطی ها آشنا کنیم و توضیحی مختصر نیز درباره تخم ها و نحوه جوجه کشی نیز بیان می کنیم. فروشگاه اینترنتی جوجه کش با چندین سال سایقه در زمینه پرورش و نگهداری انواع طیور و همچنین فروش تخم های نطفه دار طوطی و پرندگان دیگر تجربه کافی در این زمینه دارد .

#پرورش_طوطی سبز 
#پرورش_طوطی برزیلی
#پرورش_طوطی کاسکو
#پرورش_طوطی_عروس هلندی 
#پرورش_طوطی کاکادو

پرورش و نگهداری انواع نژاد های طوطی :

۱-پرورش طوطی اسکندر سبز

طوطی های سبز پرندگانی هسنتد که به عنوان حیوانات اهلی یافت می شوند . طوطی سبز فقط نوع خاصی از طوطی ها نیست. طوطی های زیادی وجود دارد که به عنوان دلیل رنگ سبز آنها با این نام خوانده می شوند. دو گونه از این طوطی ها در ایران هستند ( شاه طوطی و ملنگو ) پرورش این طوطی ها به سه هزار سال پیش برمیگردد که در هندوستان بوده است.

پرورش طوطی سبز شاه طوطی

 

تخم گذاری طوطی اسکندر سبز

طوطی سبزها در سال دو بار تخم گذاری می کنند. زمان تولید مثل طوطی سبز از منطقه ای به منطقه ی دیگر متفاوت است. در خاورمیانه در طی ماه های اردیبهشت و دی می باشد . طوطی سبز ها برای جفت گیری در طبیعت یه قله درختان، شکاف صخره ها و یا لانه های متروک سایر پرندگان می روند. طوطی های درون قفس نیز برای جفت گیری نیاز به لانه های تکثییر دارند.

جوجه کشی از تخم های نطفه دار  طوطی سبز

مدت جوجه کشی این طوطی ها از تخم های نطفه دار  ۱۸ روز تا ۲۸ روز است . رطوبت هوا برای جوجه کشی بهتر در دمای ۵۸ درجه یا ۶۳ درجه  باشد. دستگاه های جوجه کشی مصنوعی از تخم نطفه دار استفاده میکند. دستگاه های جوجه کشی  اتوماتیک و حرفه ای ساخته شدند که هنگام استفاده از آن ها باید المان های آن را به درستی تنظیم می کنندو می توانید نوع پرنده را نیز تنظیم کنید.

۲-پرورش طوطی برزیلی

اکثر مردم طوطی برزیلی را به عنوان پرنده خانگی نگه می دارند و رام کردن آن نسبت به دیگر مرغ ها آسان است .طوطی برزیلی پرنده ای با جثه کوچک، حدود ۱۴ تا ۱۷ سانتی متر می باشد. این پرنده شباهت زیادی به مرغ عشق دارد. این پرنده برخلاف نامش به جای جنگل های آمریکای جنوبی در آفریقای مرکزی می باشد. این طوطی در آفریقا به رنگ سبز و سر نارنجی دیده می شود.
تشخیص گونه نر و ماده طوطی برزیلی خیلی سخت است.

تخم گذاری طوطی برزیلی

زمان جفت گیری درفصل بهار و تابستان می باشد.پرنده ماده تقریبا پس از یک هفته از جفت گیری شروع به تخم گذاری می کند. تعداد تخم ها بین ۴ تا ۶ عدد است و بیست و یک تا بیست و چهار روز طول می کشد تا جوجه ها از سر از تخم در بیاورند. جوجه های طوطی برزیلی پس از شش هفته دانخوری نیازی به والدین نخواهد داشت.

جوجه کشی از تخم نطفه دار طوطی برزیلی

تولید مثل در طوطی برزیلی تابع شرایط خاصی است و بدون فراهم نمودن چنین شرایطی امکان تولید مثل غیر ممکن خواهد بود. عواملی از قبیل رژیم غذایی خوب ،حضور در آشیانه و … در تولید مثل طوطی ها تاثیر گذار هستند.

۳-طوطی کاسکو

طوطی خاکستری آفریقایی یا کاسکو پرنده ای فوق العاده و باهوش است. هر کسی که یک آفریقای خاکستری داشته باشد به شما خواهد گفت که شما نمی توانید یک کاسکو را به عنوان یک حیوان خانگی قلمداد کنید زیرا امتیاز زندگی با یک کاسکو واقعا تجربه ای بی نظیر و فراموش نشدنی است.
دو نوع کلی از طوطی های خاکستری آفریقایی وجود دارد. (Congo و Timneh) که در منطقه آفریقا واقع شده اند.پرورش کاسکو بر خلاف تصور مردم کار سختی نیست و زمانیکه جفت خود را پیدا میکند. معمولا جفت گیری های موفقیت آمیزی دارند. دربین طوطی سانان کاسکو یکی از محبوب ترین پرندگان خانگیست.

پرورش طوطی کاسکو

 

تخم گذاری طوطی کاسکو

از نظر ظاهری کاسکو نر و ماده کاملا شبیه هم هستند،بنابرین برای تعیین جنسیت واینکه مطمعن شوید که جفت ها را به درستی در کنار هم گذاشتین آزمایش DNA لازم است. اکثر پرورش دهندگان کاسکو عقیده دارن نصب لانه های به شکل ال انگلیسی در نواحی با آرامش و بدون رفت آمد بسیار کار آمد است.
جفت گیری کاسکو ها معمولا تا قبل از تخم گذاری چندین بار در روز و در طی چند هفته انجام می شود و تعداد تخم ها  دو  الی پنج عدد است.تخم ها بعد از بیست و هشت تا سی روز به جوجه تبدیل می شوند. 

جوجه کشی  از تخم نطفه دار طوطی کاسکو

طول دوره ی جوجه کشی از تخم طوطی بسته به نژاد آن می تواند متغیر باشد اما معمولاً بین بیست و چهار الی بیست و هشت روز می باشد . برخی نژاد ها نیز می توانند در ۱۸ روز هچ کنند.در جوجه کشی از تخم پرندگان سه فاکتور اساسی  و تعیین کننده عبارت اند از : دما ، رطوبت و چرخش تخم ها

۴-طوطی عروس هلندی

عروس هندی پرنده ای بسیار زیبا و باهوش و منحصر به فرد است. این طوطی نیز در ایران جز پر طرفدار ترین طوطی های سخنگو است. نام اصلی این طوطی کاکاتیل است.دلیل این که در ایران  به اسم عروس هلندی می شناسند این است که در ابتدا اسم استرالیا را نیو هلند گذاشته بودند و این طوطی ها نیز در آن منطقه دیده شدند.

پرورش عروس هلندی

 

تخم گذاری طوطی عروس هلندی

عروس هلندی در ۹ ماه بالغ می شوند . این پرنده در سن نه تا دوازده ماهگی قادر به تولید مثل می شود. ولی بلوغ کامل جنسی آن در پانزده تا هجده ماگی حاصل می گردد.طوطی ماده پس از جفت گیری حدود پنج تا شش هدد تخم می گذارد و جوجه ها بعد از هجده تا بیست روز سر از تخم بیرون در می آیند.

برای جوجه کشی عروس هلندی باید به مراحل زیر توجه کرد:

 1. انتخاب جفت برای عروس هلندی :پرورش دهنده در اولین کار باید جفت های مناسی برای تکثیر زاد ولد باشد. این امر می تواند از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کند.
 2. آماده سازی جفت ها برای عروس هلندی :پرورش دهنده در این مرحله باید یک جفت پرنده نر و ماده را در یک قفس بزرگ که آزادی حرکت پرنده ها در آن تامیین باشد .
 3. جفت اندازی عروس هلندی :پرورش دهنده توجه داشته باشد که نباید عمر طوطی ها کمتر از دوازده ماهگی باشد ، بهتر است که سن زوزی هجده ماه باشد.

جوجه کشی از تخم نطفه دار عروس هلندی

اگر امکانات لازم را برای جوجه کشی طبیعی را  ندارید ، می توانید با کمک دستگاه جوجه کشی و به روش با کمک دستگاه جوجه کش و به روش منصنوعی این کار را انجام دهید. برای جوجه کشی عروس هلندی با دستگاه باید دما و رطوبت لازم را فراهم کنید و  تخم نطفه دار این طوطی را تهیه کنید.
دستگاه جوجه کشی عروس هلندی ، شرایط بدن مادر را از قبیل گرما و رطوبت را برای تخم ها شبیه سازی کرده  و موجب  رشد جنین و بدنیا آمدن جوجه ها بدون پرنده مادر می شود.

 

۵-طوطی کاکادو

طوطی کاکادو از نژاد های طوطی سانان می باشد،این طوطی به دلیل زیبایی خاصی که دارد در ایران نیز طرفداران زیادی دارد. کاکادو (کاکاتو) را در ایران به اسم باراتا می شناسند. این طوطی ها دارای ویژگی منحصر به فردی دارن که در اکثر آن ها دیده می شوند.آن کاکل روی سر آن ها می با شد.طوطی کاکادو به گونه ای استثنائی است و بیشتر آن را به خاطر آکروباتیک بودن جذاب می دانند تا سخن گفتنش.

پرورش طوطی کاکادو

 

 تخم گذاری طوطی کاکادو

تعیین جنسیت این طوطی ها از روی عنبیه چشم آن ها قابل تشخیص می باشد. که طوطی ماده رنگ عنبیه قرمز است و نر ها کلا چشمان سیاهی دارند.این طوطی ها به آسانی با هم جفت می شوند .برای تکثیر نیاز به یک جفت آماده که با هم جفت شده اند و یک پاسیو داخلی یا خارجی نیاز دارند.اکثر طوطی سانان بعد از این که جفت مورد پسند خود را انتخاب نمودند تقریبا تا آخر عمر با جفت خود زندگی کرده و در برخی موارد نادر مثلا عدم توانایی در تولید مثل و یا مرگ زود هنگام جفت به علت بیماری می باشد.این طوطی حدوداً  ۴ الی ۵ عدد تخم می گذارند.

جوجه کشی از تخم نطفه دار طوطی کاکادو

طوطی کاکادو در شرایط آزمایشگاهی و با ایجاد محیط مناسب و ترکیب املاح مورد نیاز جفتگیری و تخمگذاری در جیره غذایی طوطی توانایی تخمگذاری بالا رفته و می تواند سالانه ۲۶ الی ۳۵ عدد تخم نطفه دار طوطی تولید نمایید.
تخم های نطفه دار آزمایشگاهی از درصد نطفه بالایی برخوردار بوده با یک دستگاه جوجه کشی استاندارد می توان هچی تقریبا ۹۵ درصدی گرفت و جوجه ها را با قرار دادن در داخل دستگاه مرغ مادر مصنوعی از هر گونه بیماری به دور نگه داشت و باید به این نقطه نیز توجه نمود که غذای جوجه باید از فروشگاههای معتبر تهیه نمود زیرا که سرلاک مخصوص جوجه دارای کربوهیدرات و ویتامین های مورد نیاز برای رشد سریع جوجه و بالا بردن سیستم ایمنی در برابر هر گونه بیماریهای ویروسی و انگلی می باشد.

آگر قصد خرید تخم نطفه دار طوطی سانان را دارید، دقت داشته باشید از شرکت های معتبر مانند جوجه کش تخم های نطفه داری که در این شرکت ارائه می شود از نطفه داری بالا برخوردار باشند .

چند نکته برای نگهداری از طوطی سانان :

به طور کلی ،پرندگان پرورشی باید جدا از جفت های دیگر ، یا از گله های غیر پرورشی نگهداری شوند. اگر فقط یک جفت طوطی را نگه دارید ، این مشکلی نخواهد بود ولی اگر میخواهید در مقیاس بزرگتر کار کنید باید در قفس نگهداری برای هر جفت طوطی بخش جداگانه ای را انتخاب کنید.

انتخاب قفس  تقریبا کار دشواری است که دراینجا یادآور چندین نکات مهم می شوم :

 • جنس قفس از فاکتورهای مهم انتخاب قفس می باشد، جنس قفس می تواند استیل یا کروم باشد.از فلزات خطرناک مانند روی ، سرب و آهن نباشد چرا که طوطی ها از منقار خود به عنوان پای سوم استفاده می کنند و این کار باعث می شود که فلزات خطرناک به آسانی وارد دستگاه گوارش و گردش خون آنها شوند .حتی ظروف آبخوری و غذا خوری آنها باید از جنس استیل یا پلاستیک خوب باشد .
 • از خرید قفس های گرد خودداری کنید ،زیرا هم نظافت آن برای شما سخت خواهد بود و هم طوطی فضای کافی برای بالا و پائین پریدن خود نخواهد داشت.
 • توجه داشته باشید که قفس شما کشوی بالا نداشته باشد اگر هم داشته آن را بردارید، چرا که اصلا برای طوطی ها خوش آییند نیست.
 • از قفس هایی استفاده کنید که اقلام بازی به همراه داشته باشند.

نتیجه گیری پرورش نگهداری  : 

فروشگاه اینترنتی جوجه کش با چندین سال سابقه در زمینه تهیه تخم های نطفه دار و جوجه کشی پرندگان هم اکنون یکی از بزرگترین شرکت ها در این زمینه می باشد.

پرورش و نگهداری طوطی سانان می تواند یکی از جذاب ترین کارهایی باشد که می توانید انجام دهید اما دقت کنید که این کار نیاز به دقت و توجه زیادی دارد. نگهداری از هر نژاد طوطی با دیگری نسبت به دیگری بسیار متفاوت است پس توصیه میکنیم قبل از خرید طوطی از اطرافیان خود که با طوطی سانان آشنایی دارند راهنمایی بگیرید.

دیدگاه‌ها 2

*
*

  نیما حسین خانی پاسخ

  خیلی مقاله کامل و عالی بود . ممنون

   مدیر فروشگاه پاسخ

   از حسن انتخاب شما سپاسگزاریم

طراحی سایت در تبریز و سئو سایت توسط پارماتیک