عوامل موثر در باروری خروس : همانطور که انسان ها دارای نژاد های مختلفی هستند، پرندگان نیز نژاد های مختلفی دارند، برای مثال برخی از خروس ها از میزان باروری بالایی برخوردارند و تعداد مرغ های زیادی را می توانند بارور کنند و برخی نیز دارای قدرت باروری کمی می باشد، در واقع میزان تولید اسپرم در بدن آنها کم میباشد که این خود به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مقاله قصد بررسی آنرا داریم. هر پرورش دهنده ای میداند که اگر بخواهد از تخم مرغ های خود جوجه کشی کند، باید از تخم مرغ های نطفه دار استفاده نماید و اگر از تخم مرغ هایی استفاده نماید که خروس هیچ دخالتی در تولید آنها نداشته باشد مطمئنا هیچ جوجه ای عایدش نخواهد شد. بنابراین اهمیت خروس در این مرحله بسیار پر رنگ تر از همیشه می شود. در حالت کلی تمامی خروس ها قدرت بارور کردن مرغ ها را دارند، ولی تعداد نادری هستند که به صورت مادر زادی نابارور می باشند که برای شناسایی می توانید اسپرم آنها را مورد آزمایش قرار دهید.

باروری خروس

عواملی که در افزایش میزان باروری خروس ها موثر هستند، این عوامل می تواند شامل موارد زیر باشد: 1- اگر در بین گله تعداد خروس های خیلی کمی را قرار دهید، مثلا به ازای هر 100 مرغ یک خروس قرار دهید، بنابراین میتوان که تعداد مرغ های نطفه دار کمتری نیز نصیب تان خواهد شد. میزان استاندارد یک خروس به ازای هر 8 مرغ میباشد. 2- مرغ ها با توجه به ویژگی ذاتی که دارند، پس از انتخاب همسر اجازه جفت گیری به خروس های دیگر را نمی دهد. بنابراین اگر خروسی نابارور در بین خروس ها وجود داشته باشد باعث کاهش تولید تخم های نطفه دار می شود. بنابراین توصیه می کنیم اگر به افزایش باروری خروس ها اهمیت می دهید و می خواهید میزان جوجه های بیشتری از جوجه کشی به دست آوردید، حتما قبل از قرار دادن خروس ها در گله تست اسپرم را از آنها بگیرید. 3- تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که مرغ ها معمولا تمایل به جفت گیری با خروس هایی دارند که از جثه و تاج بزرگتری برخوردار باشند. و مهم از این خود خروس ها اجازه جفت گیری به خروس های ریز جثه و کم پر نمی دهد، بنابراین می توان گفت که چنین مواردی نیز بر کاهش راندمان تولید موثر است. 4- خروس هایی که خیلی چاق هستند، هنگام جفت گیری میتواند مشکلاتی را برای مرغ ها به وجود بیاورد و حتی در مواردی باعث آسیب دیدگی در مرغ ها میشود. بر همین اساس بیشتر پرورش دهندگان متوجه این موضوع شده اند و سعی می کنند تا در فصل جفت گیری وزن خروس ها را در حد نرمالی نگه دارند و از بروز این قبیل مشکلات جلوگیری نمایند. البته نرمال و متناسب بودن وزن خروس ها باعث قرار گیری راحت خروس روی مرغ میشود و رفتار جفت گیری طبیعی تری را نشان میدهد. 5- اگرچه ممکن است خروسی که جثه بزرگی دارد، اندازه بیضه های بزرگتری نیز داشته باشد ولی بیضه بزرگتر تضمین کننده تولید اسپرم بیشتر نیست، عوامل مختلفی مانند ژنتیک، تغذیه، نور، شرایط محیطی، کیفیت منی و… بستگی دارد وهمانطور که گفته شد باید تست اسپرم از آنها گرفته شود. 6- طبق تحقیقاتی که دانشجویان دانشگاه شیراز در تاثیر تغذیه بر افزایش تولید اسپرم در خروس ها داشتند بدین نتیجه رسیدند که افزودن مقدار مناسبی پودر خشک شده پوست انار در جیره غذایی خروس ها میزان اسپرم تولید شده در آنها را تا حد قابل توجهی افزایش میدهد.

عوامل باروری خروس

تخم نطفه دار انواع طیور پرورشی و زینتی توسط فروشگاه اینترنتی جوجه کش با بهترین کیفیت به فروش میرسد. برای خرید میتوانید از طریق سایت و شماره های موجود در سایت اقدام نمایید.