کاهش ۹۸ درصدی آنفلوآنزای طیور

کاهش آنفلوآنزای طیور

بر اساس گزارشات به دست آمده در این روز ها خبر ها حاکی از کاهش ۹۸ درصدی آنفلوآنزای طیور در سال ۹۸ میدهد که بسیار برای طیور داران و افرادی که در این کار هستند حائز اهمیت میباشد.

مدیرکل دفتر مدیریت و بهداشت بیماری‌های طیور درباره آنفلوآنزای پرنده گان گفت: کاهش آنفلوآنزای طیور در سال ۹۸ نسبت به سالهای گذشته ، کاملا کنترل شده به‌گونه ای که اکنون تقریبا ۹۸ درصد از گزارش‌ها مبنی بر تعداد معدوم سازی طیور و کانون این بیماری ، کاهش یافته است .

کاهش آنفوآنزای طیورعلیرضا اکبر شاهی مدیر کل دفتر مدیریت و بهداشت بیماری های طیور , درباره جدیدترین وضعیت آنفلوآنزای طیور در سال جاری گفتند: خوشبختانه این نوع بیماری در مرغداری‌های گوشتی گزارش نشده است و تعداد انگشت شماری گزارش در این باره در سال ۹۵ داشتیم . عمدتا این بیماری در مزارع مرغهای تخم‌ گذار و مرغهای مادر دیده ‌می‌شود ، به طوری که احتمال ابتلای یک گله مرغ تخم‌گذار به آنفلوآنزای طیور نسبت به مرغداران گوشتی ، ۶۹ برابر است . اکبر شاهی ادامه داد: اکنون با توجه به شروع فصل سرما و نگرانی از شیوع ویروس آنفلوآنزا ، این بیماری هم از نظر خطر انتقال ویروس های قبلی و هم از منظر خطر انتقال ویروس های پرندگان مهاجر ، باید مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد .

علیرضا اکبرشاهی در ادامه افزود : برنامه ی ما برای سال جدید شیوع بیماری ، این است که در این زمینه به استان ها ابلاغ شود که کارگروه ها و هماهنگی های لازم را برای مدیریت این ویروس تشکیل داده ، سطح ایمنی در مزارع مرغداری را افزایش دهند و واکسیناسیون در استان هایی که احتمال وجود این ویروس است را انجام دهند تا در آخر سال ۹۹ – ۹۸ ، این بیماری با حداقل خسارت کنترل شود .

اکبر شاهی در آخر توصیه نمود : پرورش دهندگان طیور صنعتی مسائل بهداشتی را رعایت نمایند و در دوازده استان مستعد این ویروس هم ، واکسیناسیون مرغ های تخم گذار انجام شود . همچنین ، افرادی که از طیور بومی,محلی نگهداری می کنند ، حتما طیور خود را در داخل حصار و قفس قرار دهند تا از تماس پرندگان خود به خصوص در استان‌های شمالی کشور ، با پرندگان مهاجر جلوگیری کنند .

بر اساس گزارشات به دست آمده بعد از اپیدمی شدن بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال‌های گذشته و دادن تلفات بسیاری از جمعیت طیور ، در سال ۱۳۹۶ مسئولان دامپزشکی وعده دادند در سال آینده این بیماری کنترل می‌شود و دیگر حالت اپیدمی شکل نخواهد گرفت که تاکنون طبق گفته آن مسئولان سازمان دامپزشکی ، در حال حاضر این نوع ویروس در حال کنترل است .

دیدگاه‌ها ۰

*
*

طراحی سایت در تبریز و سئو سایت توسط پارماتیک