شیوع آنفلوانزا

آنفلوانزا

شیوع آنفلوانزا در کشور ایران هیچ ربطی به صنعت طیور ندارد

مدیر کل دامپزشکی استان یزد با رد کردن شایعاتی که مربوط به شیوع آنفلوانزا فوق حاد پرندگان و منع مردم از مصرف گوشت مرغ در یزد میشد ، اعلام کرد : آنفلوانزایی که شایع شده در کشور از نوع انسانی و خوکی است و ربطی به صنعت طیور ندارد . به گفته ی دکتر علی اکبر حدادزاده با اشاره به این که آنفلوانزای مطرح شده در کشور از نوع انسانی و خوکی است و ربطی به صنعت طیور ندارد ، اضافه کرد : در استان یزد هیچ نوع آلودگی آنفلوانزایی مربوط به پرندگان شایع نشده است و استان در وضعیت آرامی قرار دارد از طرفی تمام مرغ‌های تولید شده در بازار یزد نیز سالم هستند .

آقای حدادزاده از مردم خواست تا دغدغه ای نسبت به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نداشته باشند و در این رابطه خاطرنشان کرد : علاوه بر این که تمام نظارت ها در این زمینه وجود دارد به دنبال اجرای طرح کنترل سلامت کامل و پایش پرورش طیور قبل از اعزام به کشتارگاه هستیم , به طوری که در تمام کتشارگاه ها نیروهای ناظر دامپزشکی ، این مسئله را کنترل کنند و در صورت هر نوع مشکلی اجازه کشتار داده نشود . علی اکبر حدادزاده با بیان این که موضوع هورمون نیز در صنعت مرغداری یزد به هیچ وجه وجود ندارد ، گفت : این اشتباه عامه مردم در زمینه مرغ های هورمونی در یزد از نظر علمی و اقتصادی اصلا امکان‌پذیر نیست .

شیوع آنفلوانزا

آنفلوانزا

حدادزاده با تاکید بر به اینکه تولید گوشت مرغ با استفاده از هورمون از لحاظ اقتصادی به صرفه نمیباشد ، گفت : اگر مرغ با هورمون رشد کرده باشد ، باید هر کیلوگرم از گوشت آن در بازار به قیمت ۶۰ هزار تومان عرضه شود تا برای مرغدار از نظر اقتصادی به صرفه باشد . وی افزود : هورمون ها از نظر علمی به صورت پالس عمل می‌کند و  کارکرد آن‌ها شبیه به هورمون های بدن است به طوری که در زمان ترشح میزان آن در بدن ، زیاد و پس از مدتی از میزان آن در بدن کاسته می‌‎شود ؛ با احتساب این موضوع ، باید در چندین نوبت در روز به مرغ‌ها هورمون تزریق شود که این اقدام از نظر علمی و اقتصادی اصلا ممکن نیست .

مدیر کل دامپزشکی استان یزد همچنین اعلام کرد: طیوری که دلیل بیماری از آنتی بیوتیک استفاده می‌کنند نباید تا دو هفته پس از استعمال دارو کشتار شوند که در این رابطه بررسی‌ها نشان داد که خوشبختانه در صنعت طیور یزد آلودگی دارویی نیز وجود ندارد  .

دیدگاه‌ها ۰

*
*

طراحی سایت در تبریز و سئو سایت توسط پارماتیک