ایجاد بحران در صنعت مرغداری

اخبار مرغداری

خبری که به تازگی مشهود است در خصوص ایجاد بحران در صنعت مرغداری , افزایش سن حذف گله های مادر میباشد . نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور درباره ی این موضوع میفرماید: جهادکشاورزی برنامه ای برای افزایش سن حذف گله های مادر دارد ، برنامه ای که اگر اجرا شود می تواند بار دیگر توازن بین عرضه و تقاضا در بازار را به هم بریزد و نوسانات قیمت مرغ را به دنبال داشته باشد . حبیب اسدالله نژاد نایب رئیس انجمن صنفی مرغداران با بیان اینکه سن حذف گله مرغ مادر ۶۴ هفته میباشد ، اظهار کرد : وزارت جهاد کشاورزی به صورت دستوری سن کشتار گله های مرغ مادر را تا ۶۸ هفته افزایش داده است .

حبیب اسد الله نژاد ادامه داد : اجرای این تصمیم می تواند بار دیگر تعادل بین عرضه و تقاضا را به هم بزند و قیمت مرغ در بازار را دچار نوسانات شدید کند . وی همچنین افزود ; افزایش ۴ هفته ای سن حذف گله های مرغ مادر موجب افزایش ۳ تا ۵ میلیون تولید جوجه یک روزه در ماه های آینده می شود . اسدنژاد با تاکید بر این موضوع که بهانه ی وزارت جهادکشاورزی برای افزایش سن حذف گله ها تامین ذخایر استراتژیک است ، اضافه کرد : عنوان این بهانه طوری است که هم اکنون هم تولید در کشور بیش از نیاز است و می توان ذخایر استراتژیک را تامین نمود . حبیب اسدالله نژاد معتقد است ؛ اگر قیمت مناسبی برای خرید مرغ از مرغداران معین شود ، آن ها حاضرخواهند بود مرغ خود را به شرکت پشتیبانی امور دام کشور برای تامین ذخایر استراتژیک بفروشند .

بحران در مرغداریاسدالله نژاد اضافه کرد: شرایط قرارداد شرکت پشتیبانی امور دام کشور هم کاملا نامناسب است به طوری که مرغداران آن را به قرارداد ترکمانچای تشبیه می نمایند . او ادامه داد : یکی دیگر از مشکلات اساسی قرار داد شرکت پشتیبانی امور دام کشور دریافت تضمین سلامت کمی ، کیفی و بهداشتی مرغ تا زمان مصرف محصول میباشد درحالی که پس از کشتار و تحویل مرغ به پشتیبانی تا عرضه به بازار ، مرغدار هیچگونه نظارت ، کنترل و دخالتی در آن ندارند حتی نمی داند مرغ در کدام سردخانه نگهداری می شود . نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور با گفتن این سخن که دریافت ضمانت برای سلامت محصول از تولید کننده در صورتی که نگهداری و عرضه مرغ در دسترس تولیدکننده نیست غیرمنطقی است ، اضافه نمود : شرکت پشتیبانی می تواند برای حل این مشکل ، خود اقدام به خرید مرغ زنده از مرغدار به قیمت بازار کند و کشتار، انجماد و بسته بندی را هم خود انجام دهد تا از این را دست دلال ها و واسطه ها را در زمان شروع ذخیره سازی کوتاه کند ، امری که همیشه ما شاهد آن هستیم و باعت ایجاد التهاب کاذب در بازار می شود .

(برای خرید تخم نطفه دار و دستگاه های جوجه کشی انواع طیور به فروشگاه اینترنتی جوجه کش مراجعه نمایید)

دیدگاه‌ها ۰

*
*