آیا تخم مرغ ارزان وارد بازار میشود؟

تخم مرغ سفید یا قهوه ای

آیا تخم مرغ ارزان وارد بازار میشود؟ این سوالی است که ذهن بیشتر مردم را به خود درگیر کرده است. جوجه کش

قیمت تخم مرغ یکی از مواردی بود که در گرانی های اخیر افزایش داشته است. از آنجایی که تخم مرغ یک کالای پرمصرف است و تقریبا تمامی اقشار به آن نیازمند هستند، متعادل بودن قیمت تخم مرغ اهمیت زیادی دارد. ناصر نبی پور با بیان اینکه متوسط نرخ تخم‌مرغ درب مرغداری به کیلویی ٢٧ هزار تومان رسیده است، گفت: نرخ تمام شده تولید این کالا حدود ۴٣ هزار تومان است . وی درباره اینکه آیا در چنین شرایطی دولت مازاد تخم‌مرغ را از تولیدکنندگان خریداری نمیکند؟ افزود: دولت اعلام کرده هر کیلوگرم تخم‌مرغ را درب سردخانه ٣١ هزار تومان خریداری می‌کند، در حالی که با احتساب هزینه حمل و کارتن نرخ تخم‌مرغ ٣١ هزار تومان تمام می‌شود بنابراین مرغدار ترجیح می‌دهد آن را همان کیلویی ٢٧ هزار تومان بفروشد ضمن اینکه دولت اعلام کرده در خرید توافقی تخم‌مرغ مازاد، ۴۵ روز بعد از خرید مطالبات تولیدکنندگان تسویه میشود.

تخم مرغ ارزان

نبی پور همچنین با اشاره به نرخ بالای نهاده‌های دامی گفت: مرغداران توان خرید نهاده را ندارند و اکثراً از ذخایر موجود در مرغداری‌ها استفاده می‌کنند. وی پیش‌بینی کرد که در تیر و مرداد این ذخایر به اتمام برسد و تولیدکنندگان مجبور به خرید نهاده جدید شوند. نبی پور با اشاره به اینکه حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی زمانی اتفاق افتاد که میزان تولید بسیار زیاد بود، گفت: شاید بتوان گفت تولید در بالاترین سطح خود در تاریخ صنعت مرغ تخم‌گذار و روزانه حدود ٣٣٠٠ تن بود و البته در کنار این مسئله با کاهش تقاضا از سوی مردم مواجه هستیم که همه این عوامل منجر به کاهش نرخ شده است. همچنین بر اساس نامه‌ معاون وزیر جهاد کشاورزی به رئیس سازمان دامپزشکی کشور صادرات تخم مرغ خوراکی تا سقفی مشخص آزاد شد، متن این نامه به شرح زیر است.

ماندن تخم مرغ روی دست مرغداران

بر اساس بند چهار مصوبه قرارگاه امنیت غذایی وزارت متبوع به نامه شماره ۰۲۰/۳۵۱۸ مورخ ۱۴۰۱/۲/۴ و همچنین با عنایت به درخواست اتحادیه مرکزی مرغداران میهن به نامه شماره ۱۴۰۱/۲۹۸۸ مورخ ۱۴۰۱/۲/۱۹ با صادرات تخم‌مرغ خوراکی تا سقف مطرح شده در مصوبه مذکور موافقت میگردد. معاون اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی نیز اظهارکرد: برای کالاهای اساسی حد نوسان در نظر گرفته شده است و در صورتی تا حد در نظر گرفته شده از نرخ مصوب کاهش یا افزایش نداشته باشیم در بازار دخالت نمی‌کنیم تا اینکه بازار خود را تنظیم کند.

تولید و فروش انواع تخم نطفه دار طیور و دستگاه های جوجه کشی توسط فروشگاه اینترنتی جوجه کش

دیدگاه‌ها 0

*
*

طراحی سایت در تبریز و سئو سایت توسط پارماتیک