1- با ضد آمونیاک بوی مرغ را کنترل می کند.

یکی از رایج ترین راه های خلاص شدن از بوی نامطبوع آمونیاک در مرغداری های معمولی و غیر متعارف، استفاده از پودر ضد آمونیاک است. آنتی آمونیاک از مواد معدنی مانند زئولیت استخراج می شود و به طور گسترده در صنعت طیور و دامداری استفاده می شود.

پودر ضد آمونیاک باید با بستر مخلوط شود یا مستقیماً روی سطوح مختلف ریخته شود تا تجهیزات مرغداری ضدعفونی شود و بوی سالن از بین برود. برای هر متر مربع سالن از 200 تا 250 گرم پودر ضد آمونیاک استفاده می شود.

می توانید این پودر را هر بار قبل از جوجه کشی یا پس از بیرون آوردن زباله از خانه و گذاشتن آن در خانه با ملافه مخلوط کنید. آنتی آمونیاک با گاز آمونیاک واکنش داده و از انتشار بوی بد در مرغداری جلوگیری می کند.

مزیت استفاده از آنتی آمونیاک در پرورش طیور

بوی آمونیاک را از بین می برد

رطوبت را از بستر حذف کنید

از رشد قارچ و کپک روی تشک جلوگیری کنید

پیشگیری از کوکسیدیوز در طیور

پیشگیری از بیماری های تنفسی و التهاب چشم در پرندگان کشاورزی

از شر حشرات و کنه ها خلاص شوید

 

 

2- کنترل میزان آمونیاک در سالن با استفاده از گاز ازن ژنراتور

یکی از جدیدترین روش ها برای از بین بردن آمونیاک و بوی بد جوجه ها استفاده از گاز ازن تولید شده توسط ژنراتورها است. برای این منظور از دستگاه های تولید ازن برای ضدعفونی کامل محیط استفاده می شود.

این دستگاه با تولید مقادیر زیادی ازن باعث از بین رفتن گاز آمونیاک در محفظه، ضدعفونی محیط و پاکسازی هوای اتاقک پرورش می شود. استفاده از دستگاه ازن مولد علاوه بر اینکه کار را ساده می کند و نیازی به پاشیدن پودر در قسمت های مختلف سالن نیست، وسیله ای یکبار مصرف است که می تواند برای همیشه ازن تولید کند.

یعنی اگر از پودر ضد آمونیاک استفاده کنید، پودر در یک روز تمام می شود و باید دوباره آن را بخرید. اما یک مولد ازن می تواند همیشه ازن تولید کند.

لازم به ذکر است که استفاده از دستگاه ازن مولد علاوه بر کاهش بوی بد طیور، موجب ضدعفونی بستر و سطوح نیز می شود.

3- استفاده از گاز فرمالین

یکی دیگر از مواردی که برای ضدعفونی مرغداری ها و از بین بردن بوی نامطبوع آنها استفاده می شود استفاده از فرمالین است. برای استفاده از این محصول ابتدا باید از ماسک گاز استفاده کنید. سپس تمام درها و پنجره های اتاق نشیمن را ببندید و محلول فرمالدئید و آب را روی تمام سطوح بریزید.

پس از آن، 24 تا 48 ساعت صبر کنید تا سالن میکروب ها را پاک کند. سپس فن را روشن کنید و درها و پنجره ها را باز کنید تا هوای اتاق خارج شود. بعد از 10 روز می توانید اتاق را لغو کنید.

4- هدایت باد فن های مرغداری به سوی آب

یکی از ساده ترین راه ها برای از بین بردن بوی نامطبوع در مرغداری، روش سنتی است. برای این کار فن های تهویه و گردش هوا در سالن مرغداری تعبیه شده تا به سمت آب دمیده شود. ظروف بزرگ آب را در جلوی فن ها قرار دهید تا آب در معرض باد بوی آمونیاک قرار گیرد.

آب داخل ظرف بوی نامطبوع را جذب می کند تا زمانی که کاملا پر شود. سپس باید این آب را با آب تمیز جایگزین کنیم. در نظر داشته باشید که این روش علاوه بر دردسر دائمی تعویض آب، میزان آب مصرفی سالن را نیز افزایش می دهد.

 

نکات لازم برای از بین بردن بوی آمونیاک مرغداری
تمام فضولات جمع شده در سطح بستر را به خارج از سالن انتقال دهید.
ظروف دانخوری و آبخوری را از سالن خارج کنید و کاملا ضد عفونی کنید.
تجهیزات برودتی و گرمایشی سالن مرغداری را تمیز نمایید.
جسد باقی مانده طیور را سوزانده یا دفن نمایید.

 

جهت خرید دستگاه جوجه کشی کلیک کنید