شاید نام لاری یا خروس های جنگی را دیده و شنیده باشید. این نژاد در زبان انگلیسی با نام های خروس جنگی، خروس جنگی یا پرنده بازی شناخته می شود و به معنای لاتین آن خروس جنگنده است اما در ایران به دلیل منشأ آن. این نژاد در شهرستان لار (واقع در استان فارس) به خروس لاری معروف است. پرورش جوجه لاری اغلب به دلیل فروش و سود خوب، مبارزه و علاقه به پرورش مرغ و جوجه لاری انجام می شود و این امر می تواند به عنوان راهی برای کسب درآمد در پرورش ارائه شود.

 

جهت خرید تخم نطفه دارخروس لاری کلیک کنید.

 

 

نژادهای خروس لاری

این خروس ها در انواع مختلفی مانند خروس ترکی، خروس افغانی، خروس ماداگاسکار، خروس مالاگاست، خروس حبوبات سفید، خروس برزیلی، خروس ابری، خروس صابونی و زیره موجود هستند. به طور کلی خروس نوع لاری رفتار و خصوصیات بسیار آرامی دارد، اما افراد می توانند با آموزش رفتار خود را تغییر دهند، حس دعوا را دوباره زنده کنند و گوشت و خون بخورند، به طوری که حتی می توانند به افراد یا کودکان حمله کنند. بهترین خروس لاری در دنیا می توان گفت خروسی با سبک بهتر و جسارت بیشتر در میدان و با پیروزی های بیشتر.

 

نگهداری

اگر علاقه ای به پرورش خروس لاری ندارید بهتر است از پرورش و نگهداری آنها خودداری کنید زیرا این کار بسیار سودآور است و نیاز به حوصله و زمان دارد. به طور کلی علاقه و علاقه به هر کاری یکی از الزامات موفقیت است و این حرفه نیز از این قاعده مستثنی نیست. مهم ترین عامل در نگهداری از خروس رعایت بهداشت است و حتما بعد از دعوا یا آموزش دعوا آنها را به دستشویی ببرید. خروس توانا لاری حاصل یک گله قوی و استاندارد است، بنابراین تغذیه مناسب، بهداشت و کنترل بیماری از عوامل مهم در نگهداری این حیوان است.

پرورش

برای شروع به پرورش لری، باید تخم های بارور شده او را آماده کنید یا جوجه ها و خروس های خود را آماده کنید. با توجه به گرانی مرغ و خروس لاری و برای صرفه جویی در هزینه بسیاری از مردم به تهیه تخم لاری بارور شده روی می آورند و با قرار دادن آن در دستگاه جوجه کشی به پرورش جوجه و خروس لاری می پردازند. اکنون با پرورش جوجه های لری می توانید در آینده صاحب تخم های بارور شوید. مرغ لاری یکی از پرندگانی است که روی تخم‌هایش نمی‌نشیند و حتی در طول فصل ممکن است روی تخم‌هایش کلیک کند و به این تخم‌های ارزشمند آسیب برساند. بنابراین برای اینکه زحمات گله به هدر نرود لازم است در محل لانه سازی لارک ها دستگاه جوجه کشی یا دستگاه خانه دار یا با حجم متوسط ​​وجود داشته باشد.

 

نکات مهم در پرورش جوجه های جنگی

– برای خوش فرم نگه داشتن مرغ و خروس ها توصیه می شود آبخوری ها و دانخوری ها را در ارتفاع قرار دهید.

– جوجه ها، پرندگان کوچک و جوجه ها را با خروس لاری ترکیب کنید تا غرور و جسارت لاری بیشتر شود.

– برای تقویت عضلات ساق، ران و پنجه خروس توصیه می شود بستری نرم و قابل اطمینان تجهیز شود تا حداکثر تا ارتفاع یک متر بتوان خروس را روی آن پرتاب کرد.

– با گرفتن غذا در بالا سر آن ها، لاری ها را وادار به پرس به طرف بالا بکنید.

برای تعیین جنسیت خروس

دانستن جنسیت مرغ و خروس برای اطلاع از تعداد نر و ماده گله بسیار مهم است. برای اطلاع از جنسیت جوجه ای که یک روزه دارد، می توانید وجود ترشحات مقعدی را بررسی کنید. اکثر خروس های لاری دکمه دار، سه یا مستقیم هستند که افراد با تجربه به این شکل از آن استفاده می کنند. همچنین برای اطلاع از وجود جنسیت بالغ مرغ و خروس، می توانید آنها را بر اساس رنگ بررسی کنید. به عنوان مثال، خروس قرمز رنگارنگ تر از خروس قرمز است، یا خروس قهوه ای رنگ های بیشتری از خروس دارد. این یک خروس قهوه ای است.