عروس هلندی یا کوکتیل  از خانواده طوطی کاکل سفید و کوچکترین عضو این خانواده در استرالیا است. این پرندگان در سراسر جهان به عنوان حیوانات خانگی محبوب هستند و پرورش آنها نسبتا آسان است. این پرندگان پس از مرغ عشق از پرطرفدارترین پرندگان زینتی محسوب می شوند.

پیش از این این پرنده به عنوان یکی از اعضای خانواده طوطی ها شناخته می شد، اما مطالعات مولکولی اخیر این پرنده را از خانواده طوطی کاکل دار می دانند. عروس ها از مناطق دورافتاده استرالیا می آیند، جایی که مناطق علفزار و درختان کوتاه بوته ای مناطق مورد علاقه آنهاست.

غذا دادن به عروس هلندی یکی از مواردی است که هر پرورش دهنده باید بداند. اگر به این پرنده غذای اشتباه بدهید، ممکن است بیمار شود و بمیرد. همزمان، سوال مهمی که در ذهن هر دامادی وجود دارد این است که چه غذایی برای عروس هلندی سرو کنیم یا چه غذایی را برای عروس هلندی سرو نکنیم.

چه غذایی برای عروس هلندی خوب است و چه غذا‌هایی بد؟

 

عروس هلندی مانند همه طوطی ها انواع میوه ها و سبزیجات را می خورد و به عنوان غذای اصلی این پرنده شناخته می شود. ارزن، کتان، تخمه آفتابگردان، کنف، جو، گلرنگ، لپه، نخود، پسته، بادام زمینی و انواع مغزها از جمله میوه های مورد علاقه عروسی های هلندی هستند. اما علاوه بر این غذاها، برای اینکه پرنده شما تمام ویتامین ها و اسیدهای آمینه را دریافت کند، باید به او سبزیجات و مکمل های غذایی مختلف مانند هویج، سیب، توت فرنگی، گیلاس، کلم، کاهو، کرفس، جعفری، اسفناج، گندم داده شود. مواد غذایی جوانه و غلات، گلوله و کنسانتره، برنج آب پز، تخم مرغ آب پز، سینه مرغ آب پز و غیره. به طور کلی می توان گفت که تمام غذاهای سالم و طبیعی برای تغذیه یک دختر هلندی مناسب است به جز غذاهایی که نمک زیاد، بسیار شیرین و حاوی چربی زیادی هستند که دستگاه گوارش دختر هلندی از عهده آن بر نمی آید. برای خوردن موادی را هضم کند که باعث بیماری های زیادی در او می شود.

لبنیات در لیست غذاهای ممنوعه برای عروس هلندی بسیار مهم است. سعی کنید به همسر هلندی خود لبنیات یا هر گونه لبنیات ندهید. نکته مهم دیگر در رژیم غذایی عروس هلندی به خصوص در دو ماه اول دادن مقدار کمی تخم مرغ به اوست. هر 10 روز یک بار به او تخم مرغ بدهید و آن هم به صورت دستی. همچنین به یاد داشته باشید که بسیاری از سبزیجات و میوه ها باعث اسهال در عروس هلندی می شوند.

جالب اینجاست که خروس ها و طوطی هلندی به طور کلی به ارزن و کتان علاقه خاصی دارند و اگر مایل به تربیت و مدیریت این پرنده هستید، این دو دانه بهترین پاداش برای خروس هلندی شما خواهد بود.

 

 

غذا‌های تقویتی عروس هلندی

از بهترین غذاهای تقویتی عروس هلندی می توان به تمامی دسته های پروتئینی اشاره کرد. یک عروس هلندی بالغ می تواند به راحتی انواع غذاهای پروتئینی مانند گوشت، مرغ و بوقلمون را هضم کند. اگر می خواهید پرنده خود را تقویت کنید، توجه به پروتئین ها ضروری است. کربوهیدرات ها انرژی این پرنده زنده را تامین می کنند. از جمله بهترین کربوهیدرات های تقویت کننده برای عروس هلندی می توان به لوبیا، ذرت، سیب زمینی و برنج پخته اشاره کرد. به پرندگان خود با رژیم غذایی کامل و متنوع توجه کنید و هفته ای دو بار کربوهیدرات مانند سبزیجات به آنها بدهید. در پایان می توانید از محلول مکمل ویتامین در آب برای تقویت بیشتر استفاده کنید.

 

مقدار غذای عروس هلندی

عروس هلندی با توجه به سن خود مقادیر مختلفی غذا می خورد، اما معمولاً در هر وعده غذایی حدود 5 تا 10 گرم دانه مصرف می کند و اگر قرار است به او میوه یا سبزی بدهید، یک تکه کوچک برای تخم مرغ آب پز کافی است. مقدار کمی برای میان وعده پرنده کافی است. مراقب باشید که پرنده بتواند بیشتر مصرف کند اما این باعث افزایش وزن پرنده می شود که منجر به چاقی و بسیاری از بیماری ها می شود.

 

 

جهت خرید تخم نطفه دار عروس هلندی کلیک کنید.