بیماری کم خونی عفونی در طیور چیست؟

عامل اصلی این بیماری در جوجه ها ویروسی از خانواده سیرکوویروس ها است. این ویروس با آلوده کردن اعصاب مرغ، سیستم ایمنی مرغ را مختل کرده و در نهایت مرغ را به بیماری های دیگر مبتلا می کند. در حال حاضر این بیماری در بسیاری از گله های مرغ مشاهده می شود، بنابراین پرورش دهندگان باید اقداماتی را برای جلوگیری از ابتلا جوجه ها به این بیماری انجام دهند.

 

علائم بیماری کم خونی عفونی در طیور

اغلب پرندگانی که به بیماری کم خونی عفونی طیور مبتلا می‌شوند؛ علائم و حالات بیماری مشخصی دارند. از جمله علائم پرندگان می‌توان به افسردگی ظاهری آنها و شدت گرفتن این بیماری تا دو هفته پس از تولد اشاره کرد.

البته باید به این موضوع هم توجه کنید که به هر میزان ویروس وارد شده به بدن پرنده بیشتر باشد؛ علائم بیماری شدیدتر خواهد بود‌.

از جمله رایج‌ترین علائم بیماری کم خونی عفونی در طیور هم می‌توان به رنگ پریدگی ظاهری، بی اشتها شدن، افسردگی، اسهال آبکی، رشد ضعیف، نداشتن تعادل، سیاه شدن بال‌ها و ورم سر و پا اشاره کرد.

 

نحوه انتقال بیماری کم خونی عفونی در طیور

در واقع عامل اصلی انتقال بیماری کم خونی عفونی طیور ویروسی از خانواده سیرکوویریده است. این ویروس به مرور  سیستم ایمنی پرندگان را تضعیف کرده و در آخر موجب از بین رفتن کامل سیستم ایمنی پرنده خواهد شد.

همچنین ذکر این نکته ضروری است که انتقال بیماری در گله ها بسیار شایع است. یکی از راه های انتقال کم خونی عفونی در طیور، ورود ویروس از بدن پرنده بیمار به بدن پرنده سالم است. این ویروس می تواند در عرض شش هفته از پرنده بیمار به پرنده سالم منتقل شود.

همچنین، اغلب، این بیماری از پرنده مادر آلوده به تخم منتقل می شود. به طور کلی این بیماری در طی 2 هفته در پرندگان جوان ظاهر می شود. البته فقط برخی از تخم ها فاقد آنتی بادی های طبیعی مادر هستند. از این بیماری رنج می برند.

پیشگیری از کم خونی

خوشبختانه، حیوانات مادر را می توان برای پیشگیری و کنترل بیماری واکسینه کرد. در واقع این بیماری مانند بسیاری از بیماری های ویروسی هنوز درمان نشده است و برای رفع آن از روش های درمانی آنتی بیوتیکی استفاده می شود.

زیرا کم خونی عفونی طیور سیستم ایمنی پرنده را سرکوب می کند. علاوه بر اقدامات پیشگیرانه و واکسیناسیون، توجه به بهداشت توصیه می شود. امروزه داروهای زیادی برای پیشگیری از بیماری های عفونی و ویروس ها وجود دارد. بنابراین مرغداران می توانند با استفاده از این مکمل از ابتلای پرندگان خود به بیماری تا حد زیادی جلوگیری کنند.

نکته: برای تقویت سیستم ایمنی بهتر است پرندگان از بدو تولد واکسینه شوند.

درمان کم خونی عفونی در طیور

تاکنون درمان خاصی برای کم خونی عفونی در جوجه ها وجود ندارد. با این حال، بسیاری از افراد از مکمل‌های قوی برای پرندگان خانگی یا طیور استفاده می‌کنند که می‌تواند به طور قابل توجهی این عوامل بیماری‌زا را تضعیف کند. در واقع جوجه ها به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی از کم خونی عفونی رنج می برند

 

 

همچنین پزشکان استفاده از آنتی بیوتیک ها را در مراحل اولیه درمان بیماری برای جلوگیری از گسترش کم خونی عفونی در طیور توصیه می کنند. در واقع آنتی بیوتیک ها یا داروهای شیمیایی نقش بسیار مهمی در ریشه کنی بیماری های ویروسی ایفا می کنند، بنابراین جایگاه ویژه ای در بین مصرف کنندگان دارند.

در کنار مصرف مکمل ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن و سایر مواد شیمیایی، برای جلوگیری از کم خونی در طیور، باید از رژیم غذایی سالم نیز استفاده کنید. اما بهتر است مصرف مکمل ها را با نظر دامپزشک شروع کنید.

کم خونی عفونی در طیور سیستم ایمنی آنها را به شدت ضعیف می کند. بنابراین مرغداران باید از انواع روش های پیشگیری از جمله واکسیناسیون برای جلوگیری از ابتلای پرندگان به این بیماری استفاده کنند. اگر پرنده ای به این بیماری مبتلا شد، دامپزشکان توصیه می کنند که آن را از گله جدا کرده و شروع به درمان پرنده با مواد شیمیایی و عوامل عفونی کنید.

 

جهت خرید تخم نطفه دار کلیک کنید