بیماری نیوکاسل جوجه ها

بیماری نیوکاسل یکی از شایع ترین و مطمئناً یکی از خطرناک ترین بیماری های جوجه ها و اکثر پرندگان است. این بیماری با یک عفونت تنفسی عفونی شروع می شود و درجه علائم و عواقب آن ممکن است از پرنده ای به پرنده دیگر متفاوت باشد. به عنوان مثال، جوجه ها و جوجه ها ممکن است در اثر این بیماری بمیرند، اما حیواناتی مانند اردک و بوقلمون ممکن است زنده بمانند. البته باید به خاطر داشت که این بیماری برای انسان مسری است و علائمی مانند تورم و التهاب ملتحمه ایجاد می کند.

بیماری نیوکاسل، مانند آنفولانزا، در بین پرندگان به صورت همه گیر رخ می دهد و سه اپیدمی تاکنون منجر به تلف شدن بسیاری از این پرندگان بومی شده است.

علت بیماری 

بیماری نیوکاسل یک بیماری ویروسی در نظر گرفته می شود و توسط یک ویروس متعلق به خانواده پارامایکوویروس ایجاد می شود.

نشانه های نیوکاسل 

این بیماری بسته به نوع و مرحله متفاوت خواهد بود. علائم بالینی این بیماری شامل علائم تنفسی مانند تنگی نفس و باز شدن دهان و تنگی نفس خواهد بود. علاوه بر این، تنگی نفس، سرفه و عطسه از دیگر علائم این مشکل هستند. اسهال شدید، تورم چشم ها و گلو، لرزش یا فلج و فلج پاها و بال ها، عدم تعادل فلج اندام های مختلف و تخمک هایی با رنگ و شکل غیر طبیعی نیز از علائم این بیماری هستند.

درمان بیماری

بد نیست بدانید که تاکنون هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد و تنها راه حل پیشگیری از بیماری نیوکاسل استفاده از واکسیناسیون است. واکسیناسیون گله در مرغداری ها همه را از این بیماری مهلک در امان می کند.

بی حالی مرغ، دلیل و درمان آن

جوجه های بی حال و جوجه های بی حال یکی از بیماری هایی است که معمولاً افرادی که از آنها نگهداری می کنند شاهد آن هستند. بی حالی و خواب آلودگی جوجه ها به خصوص دو هفته بعد از تولد طبیعی تلقی می شود و اگر تغذیه آنها کافی باشد و علائم خاصی نشان ندهند این حالت بسیار طبیعی خواهد بود. اما به یاد داشته باشید که اگر مرغ در این مدت احساس گرسنگی نکند و رنگ و شکل مدفوع آن متفاوت باشد، به احتمال زیاد مرغ مریض است و باید هر چه زودتر از گله جدا شده و تحت درمان قرار گیرد.

دلایل تنبلی مرغ

بی حالی مرغ می تواند به دلایل مختلفی از جمله ضعف و تغذیه ناسالم، هوای سرد یا بسیار گرم، بیماری های مختلف و مشکلات ژنتیکی رخ دهد. قرار گرفتن طولانی مدت جوجه ها در معرض نور خورشید یکی از عوامل اصلی تشنگی مفرط و در نتیجه بی حالی جوجه ها است. پیشنهاد می کنیم برای دریافت برنامه غذایی مناسب مقاله دان مارگ را مطالعه کنید.

علائم بی حالی در جوجه ها و جوجه های گوشتی

همانطور که اشاره کردیم علائمی مانند نخوردن و ننوشیدن مرغ، اسهال، ناتوانی در حرکت و خواب آلودگی مداوم با خستگی معمولی متفاوت است.

درمان تنبلی مرغ

درمان توصیه شده برای این نوع بی حالی دادن محلولی متشکل از یک قاشق غذاخوری شکر و یک لیتر آب به جوجه ها است. این محلول می تواند قدرت جوجه ها را افزایش داده و از بیمار شدن آنها جلوگیری کند. بله، به شرطی که جوجه ها از بیماری های جدی رنج نبرند. این به این دلیل است که درمان ممکن است بی اثر یا موقت باشد.

 

سرماخوردگی و آنفلوانزای مرغی

سرماخوردگی و آنفولانزای مرغ یکی از شایع ترین بیماری ها در مرغ و سایر طیور است و در موارد شدید می تواند باعث مرگ شود. اما نکته مهم این است که علائم این بیماری را در جوجه ها بشناسید و بتوانید به سرعت آن را تشخیص دهید و درمان کنید. در زیر علائم و درمان این بیماری را توضیح خواهیم داد.

  • بی حالی و سستی
  • عطسه و سرفه
  • نوک زدن به اطراف
  • اسهال و مدفوع غیر طبیعی
  • کاهش تخم گذاری
  • و غیره

اگر هر یک از این علائم مشکوک را در مرغ مشاهده کردید، باید بلافاصله آن را از سایر مرغ ها جدا کرده و به درمان آن بپردازید.
از آنجایی که جوجه ها معمولا در مرغداری ها و گله ها زندگی می کنند، حتی یک بیماری در گله می تواند باعث بیماری در همه اعضا شود و آسیب های جبران ناپذیری به شما وارد کند.

سخن پایانی در مورد بیماری مرغ

بیماری های مرغ انواع مختلفی دارند و مشکلات مختلفی دارند که در این مقاله سعی شده است علائم اصلی بیماری های رایج مرغ را توضیح دهیم. این گونه بیماری ها در مرغداری ها خطرناک بوده و خسارت و زیان اقتصادی زیادی به مرغداران وارد می کند. بنابراین واکسیناسیون مرغ ها و تغذیه مناسب مرغداران از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

جهت خرید تخم مرغ نطفه دارو دستگاه جوجه کشی کلیک کنید