( بیماری در مرغ های بومی )

بیماری ها در مرغ های بومی : برنامه ی واکسیناسیون مرغ بومی

واکسن مارکت به مقدار ۲ سی سی در سن یک روزگی در زیر پوست ناحیه ی گردن پرنده

تزریق می شود .واکسن نوبت اول نیوکاسل در سن ۱۰ تا ۱۲ روزگی از سویه ۱ B به صورت

قطره ی چشمی و یا آشامیدنی می باشد .واکسن نوبت دوم نیوکاسل در سن ۲۲ تا ۲۴ روزگی

از سویه ۱ B به صورت قطره چشمی یا آشامیدنی می باشد .

واکسن نوبت سوم نیوکاسل در سن ۳۴ تا ۳۵ روزگی ، از سویه لاسوتا به صورت تزریق عضلانی

در سینه است .تزریق واکسن نیوکاسل در نوبت های بعدی هر دوماه یک بار است ، با سویه لاسوتا انجام می شود.

در سن ۶ تا ۱۲ ماهگی واکسن آبله به صورت تلقیح در بال و در جایی که رگ های خونی نباشد، تزریق می شود و این واکسن به صورت سالیانه می باشد .

کنترل کردن بیماری ها در مرغ های بومی

برای جلوگیری از بیماری های اسهال خونی باید از داروهای کنترل کننده ی کوکسیدیوز استفاده کرد .  از سموم با غلظت معین برای جلوگیری و درمان انگل های خارجی مثل شپشک ، کنه مرغی استفاده کنید در فصل هایی مثل تابستان باید بدن و بال های پرنده را توسط محلول تهیه شده خیس کنید .

با استفاده کردن از داروهایی مثل لوایزول ، میندازول ، آلبندازول با انگل های داخلی ریوی و معدوی مبارزه می شود و همچنین پیشگیری و درمان کردن بیماری های انگلی روده ای با استفاده از داروهایی مثل فیکلوزاماید انجام می شود.  بیماری پلوروم ( اسهال سفید ) از بیماری هایی است که توسط تخم به جوجه انتقال پیدا می کند. پس سالیانه باید از نظر این بیماری گله ی مرغ مادر را کنترل و تست کرد و تحت مراقبت قرار داد.

امیدواریم که مقاله آموزشی بیماری ها در مرغ های بومی برای شما کاربران محترم سایت جوجه کش مفید بوده باشد ، در صورتی که هرگونه نظر و یا سوالی در رابطه با این مطلب دارید می توانید در بخش نظرات در ادامه این مطلب برای ما ارسال نمایید.

(( برای خرید دستگاه جوجه کشی ، تخم نطفه دار و سایر تجهیزات مرغداری می توانید با بخش فروش فروشگاه اینترنتی جوجه کش تماس بگیرید ))